Rzutnik Ornak

ornak

Rzutnik ORNAK ze zbiorów fotomuzeum.pl

W dniu 2 lutego 2022 roku po długiej przerwie związanej z przeobrażeniami właścicielskimi, otworzyło swoje podwoje Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie. Z internetowej strony muzeum: Prezentujemy jeden z cennych eksponatów Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie – przedwojenny projektor diapozytywowy „Ornak”. Jest to obiekt niezwykły nie tylko przez swoją estetykę, ale przede wszystkim ze względu na misję, dla której był wytwarzany. Służyć miał prezentowaniu przezroczy o charakterze edukacyjnym. Przezrocza te powstawały w seriach po pięćdziesiąt slajdów. Każdy slajd opatrzony był komentarzem zamieszczanym w osobnej broszurze odnoszącej się do danej serii - ze strony Narodowego Muzeum Techniki (https://nmt.waw.pl/ornak/).

Fotomuzeum.pl co prawda muzeum narodowym nie jest, jest jednak również w posiadaniu opisanego wyżej eksponatu.

ornak1

Pod koniec lat 30. Aparat, lampka, sznur kosztował 200 złotych, Aparat z opornicą do prądu, 2 lampki, sznur kosztował 250 złotych. Cena Aparatu z akumulatorem 8V, większym, 2 lampkami, sznurem wynosiła 450 złotych, Dodatek mikroprojekcyjny kosztował 125 złotych, natomiast Serja przezroczy filmowych wraz z opisem - 6 złotych

Wytwórnia Aparatów Projekcyjnych i Mikroprojekcyjnych ORNAK oraz Seryj Filmowych Niepalnych mieściła się w Warszawie przy ul. Polnej 74. Na stronie Narodowego Muzeum Techniki jako adres firmy wskazano ulicę ks. Ignacego Jana Skorupki w Warszawie. Jest to błąd. Przy ul. Jana Skorupki w Warszawie miało siedzibę Towarzystwo Przemysłu Filmowego ORNAK S.A. (producent filmów fabularnych) a nie Wytwórnia Aparatów Projekcyjnych ORNAK sp. z o.o. (producent rzutników).

ornak papiery

Dokumenty akcyjne Towarzystwa Przemysłu Filmowego ORNAK S.A.

Wytwórnia Aparatów Projekcyjnych i Mikroprojekcyjnych ORNAK oraz Seryj Filmowych Niepalnych została założona w 1925 roku. Przedmiotem działalności spółki była produkcja rzutników oraz slajdów o tematyce propagandowo-edukacyjnej. Wyroby wytwórni - slajdy i rzutniki trafiały do szkół, wojska, placówek dyplomatycznych. W 1938 roku kapitał firmy ORNAK wynosił dziesięć tysięcy złotych, spółka zatrudniała sześciu pracowników. Firma działała do 1939 roku.

ornak3

 Rzutnik ORNAK przeznaczony do wyświetlania filmów o standardowej szerokości 35 mm

 ornak5

 Logo wytwórni 

ornak10

 Rzutnik wyposażony był w transformator, przeznaczony był do używania żarówek ze standardowym gwintem E14

 ornak katalog 01

Strona tytułowa Katalogu cennika wyrobów wytwórni Ornak. Katalog zawiera wykaz kilkuset przezroczy produkowanych w wytwórni Ornak.

ORNAKbn001

 

ORNAKbn003

 

ORNAKbn002

 

kupujemy