LaFot 300/400 - analizator barw - światłomierz - zegar

lafot zegar006

LaFot 300/400 - analizator barw, światłomierz i zegar ciemniowy wyprodukowany w 1992 roku w Zakładzie Elektronicznym LAFOT w Puszczykowie

Założona w roku 1986 firma Lafot zasłynęła na rynku, jako jedyny polski producent maszyn fotograficznych zwanych minilabami. Jest firmą całkowicie polską, zatrudniającą polskich specjalistów i posiadających lata doświadczenia. Jan Lalek, założyciel i właściciel firmy, od zawsze pasjonował się fotografią. Fizyk z wykształcenia, wynalazca z zamiłowania, łącząc wiedzę z wielu dziedzin (elektronika, chemia, optyka i kolorymetria) konstruował sprawne, nowatorskie urządzenia. Zapał i pasja, to dwie cechy niezbędne, aby w trudnych czasach PRL-u podjąć się skonstruowania polskiego analizatora barw, czy światłomierza ciemniowego (przytaczam za: www.lafot.com).

 lafot zegar004

Profesjonalny analizator barw firmy LAFOT. Jest on bardzo precyzyjnym urządzeniem z wbudowanym automatycznym światłomierzem i zegarem naświetlającym. Zawiera w sobie: analizator barw z możliwością programowania dla różnych papierów, światłomierz do pomiaru światła i zegar z automatycznym lub ręcznym ustawianiem czasu naświetlania

Firma Lafot swoją działalność rozpoczęła od produkcji światłomierzy ciemniowych oraz analizatorów barw. Kolejnymi wyrobami były powiększalniki automatyczne LAFOT 2000. Przełomowym etapem rozwoju było wyprodukowanie pierwszego printer procesora LAFOT 1 i film procesora LAFOT F1.

LAFOT KOMP

Powiększalnik automatyczny LAFOT 2000. Urządzenie zostało skonstruowane w oparciu o powiększalnik Magnifax 4 i głowicę Meopta Color 3. Pomiar barwy i czasu dokonywał wielopunktowy system pomiarowy pracujący metodą skeningową (skaner). Działalność urządzenia kontrolował komputer PC/XT który - jak informował w ulotce reklamowej producent: po dodaniu typowej klawiatury będzie można wykorzystać do wszelkich innych celów np. kontroli temperatury, ksiegowości, prowadzenia archiwum, ewidencji klientów (oczywiście są do tego konieczne odrębne programy). Produkcja ok. 1990 rok

Na początku lat dziewięćdziesiątych rynek światłomierzy, analizatorów i automatycznych powiększalników zaczął się kurczyć, a proces wywoływania zdjęć przejęły od ludzi maszyny.
Nadążając za światową tendencją, Lafot rozpoczął produkcję własnych minilabów - bez wsparcia dużych firm, bez licencji i olbrzymich inwestycji. Pierwszy polski minilab analogowy trafił na rynek w 1994 roku. Rozpoczęcie jego produkcji było skokiem na głęboką wodę. Precyzyjna mechanika, zaawansowana optyka i programy sterujące pracą urządzenia - wszystkie elementy Lafot stworzył od zera. W kolejnych latach na bazie minilabów analogowych powstały cyfrowe, które zostały bardzo dobrze przyjęte. Dzisiaj w Polsce i na świecie pracuje ich około 600.
W roku 2006 nastąpiło ogólnoświatowe załamanie branży fotograficznej. Firma wstrzymała produkcję minilabów i od tamtej pory zajmuje się opracowywaniem specjalistycznych urządzeń laboratoryjnych, jak wzorcowe źródła światła oparte o źródła LED, wysoce precyzyjne spektrofotometry, czy inne przyrządy pomiarowe głównie z dziedziny optyki, kolorymetrii i antystatyki - (przytaczam za: www.lafot.com).

 lafot zegar002

 Urządzenie LAFOT 300/400: analizator barw ze światłomierzem i zegarem ciemniowym, sonda pomiarowa, zasilacz oraz włacznik - pedał nożny

Dane techniczne urządzenia:
- zasilanie 220 V
- moc żarówki powiększalnika: max 250 W
- temperatura otoczenia: 20 +/- 3 st.C
- wilgotność względna powietrza: do 70%
- powtarzalność czasów zegara: lepsza od 0,2%
- średnica punktu pomiarowego: fi 2,2 mm
- maksima czułości spektralnej analizatora: 470nm, 550nm, 700nm,
- stabilność długoczasowa analizatora: +/- 0,01 D (1 procenta filtracyjnego)
- zakres czasów zegara: 0,3 - 100 s.

 Analizator barw - urządzenie służące w fotografii do określenia i dobrania odpowiedniej korekcji barw przy pomocy filtrów podczas wykonywania odbitek z przeźroczy lub negatywów.

lafot zegar001

Analizator barw LAFOT 400 jest wyposażony w 4-kanałowy programator. Kanał O (programowanie odbywa się poprzez zamocowanie na przednim panelu urządzenia odpowiedniej kostki dedykowanej dla materiałów poszczególnych producentów) jest kanałem głównym, natomiast kanały 1-3 (znajdujące się na górnej płycie) to podprogramy. 

DSC 1473lafot

Pudełko zawierające analizator LAFOT
DSC 1469lafot

lafot zegar005

 

kupujemy