BEKA - Bracia Bilczewscy - Kęty

beka logo 600

Fabryka Artykułów Fotograficznych i Sportowych - BEKA w Kętach

Wśród polskiej wytwórczości w dziedzinie sprzętu fotograficznego, wybija się na pierwszy plan fabryka Braci inż. Bilczewskich, produkująca na większą skalę pomocniczy sprzęt laboratoryjny oraz wszelkie inne dodatki dla celów fotograficznych.

Firma braci Bilczewskich w Kętach koło Bielska-Białej, rozpoczęła swoją działalność około roku 1927 i prowadziła ją przypuszczalnie do wybuchu II Wojny Światowej.

Z wytwórni krajowych w dziedzinie artykułów fotograficznych dobrą opinią cieszy się fabryka firmy Bracia inż. Bilczewscy w Kętach w woj. Krakowskiem a ich wyroby dostarczane pod marką "Beka" stają się na rynku coraz bardziej popularnemi. Z licznych specjalności na szczególną uwagę zasługują statywy najróżniejszych systemów, nowoczesnej konstrukcji i precyzyjnego wykonania. Dalej wyrabia wskazana firma ramki do kopjowania, koziołki do suszenia, prasy na pocztówki, pulpity do retuszowania, obcinarki, skrzynki i patentowane aparaty do kopjowania, aparaty do powiększania itd. - Na ostatnich Targach Poznańskich, wyroby "Beka" wzbudzały powszechne zainteresowanie. Firma Bilczewscy wydała piękny katalog ilustrowany, który wysyła na życzenie bezpłatnie.

W 1931 roku odbył się w Warszawie Salon Fotograficzny - czyli międzynarodowa wystawa  fotograficzna połączona z wystawą sprzętu fotograficznego.

Na wystawie tej zaprezentowała swoje wyroby firma braci Bilczewskich.

Firma BEKA produkowała różnorodny sprzęt fotograficzny:
- statywy (drewniane, metalowe, salonowe)

2021 01 23 010600

2021 01 23 013208

Statyw BEKA w pozycji złożonej i rozłożonej

- kopioramki (od formatu małoobrazkowego do 40x50 cm)

- kopiarki (skrzynki do kopiowania) - w formacie 13x18 w wykonaniu pojedyńczem lub też półautomatycznem, jak typ "Gargul", oraz automatyczne z urządzeniem zegarowem i licznikowem (Gargul Nr. 187)

2021 01 23 010647

- obcinarki
    z ruchomym pulpitem i stojącym nożem
    z ruchomym pulpitem i ruchomym nożem
    o stałym pulpicie i ruchomym nożu, z rączką (umożliwiające uzyskanie "czerpanych" brzegów o regularnym lub nieregularnym wzorze cięcia)

2021 01 23 010751

- powiększalniki na format 6.5x9, 9x12, 10x15 cm

2021 01 23 011053

oraz:
koziołki do suszenia negatywów, prasy, klamerki drewniane, pulpity retuszerskie, drewniane wkładki do kaset, aparaty do suszenia z wysokim połyskiem, suszarki elektryczne, płuczkarki z obrotowym przepływem wody do płukania odbitek, kuwety bakelitowe, tubusy do powiększeń w świetle dziennem, wałki gumowe, szczypce metalowe, reflektory pojedyńcze, oraz składane w kuferku na 2 żarówki, śruby do redukcji gwintu statywowego i szereg innych dodatków pomocniczych.

Wyroby braci inż. Bilczewskich odznaczają się solidnością wykonania i pomysłowością konstrukcji. Z uwagi na to, że powyższe wyroby są całkowicie wykonane w kraju, zasługują tembardziej na poparcie szerokich mas fotografujących.

Reklama prasowa z 1934 roku

Firma ta, wziąwszy sobie za cel solidne wykonanie po najniższej cenie, produkuje wszelkiego rodzaju statywy od najtańszych do salonowych i prawdziwie luksusowych w cenie znacznie niższej, aniżeli zagraniczne. Prócz tego wyrabia wszelkie inne war krajowego wyrobu. Dla firmy "Beka", która rozwinęła swoją placówkę, stawiając na poziomie pierwszorzędnej wytwórni na wielką skalę, rynek krajowy stał się za ciasny i zdolność produkcyjna firmy nie może być wyzyskana, natomiast opanowanie rynków zagranicznych natrafia na silną, ostrą walkę konkurencyjną z firmami niemieckimi, które do niedawna w tym zakresie dzierżyły prawie wszechświatowy monopol. Ostatnio firma jednak stara się zdobyć rynek francuski, rozpoczynając eksport swoich fabrykatów bezpośrednio do hurtowni zagranicznych. Mimo panującego obecnie kryzysu, fabryka dzięki energji i wytrwałości tych młodych pionierów naszego przemysłu rozwija się i stara się o powiększenie zakresu swojej produkcji, tak że obecnie fabryka przedstawia poważne przedsiębiorstwo, wystarczające nietylko na zaspokojenie rynku krajowego, ale mogące poważne ilości swych produktów eksportować. Właściciel przedsiębiorstwa od 4-ch lat prowadzą swoją fabrykę z zapałem i nieograniczając się tylko do przedmiotów używanych przy fotografji, ale rozwijając jeszcze swą działalność, wkraczając swą produkcją i w inne gałęzie, jak przybory rysunkowe (stoły) narzędzia leśne i pomiarowe (klupy), i wiele in.

Jako ciekawostkę można dodać, że firma Braci Bilczewskich w 1935 roku produkowała również drewniane składane kajaki turystyczne.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Handlowa i Nowości fotograficzne z 1931 roku